Son Dakika
23 Haziran 2018 Cumartesi

Sivilceler ile ilgili yanlış bilinenler

Cildimizin en büyük baş belası olarak nitelendirdiğimiz akne ya da sivilceler hakkında günümüze kadar kulaktan dolma yanlış bilgiler hayatımızı önemli noktada etkilemiştir.

22 Ağustos 2017 Salı, 13:32
Yazar: Editor

Sivilceler ne yazık ki hemen her insanın düşmanıdır. Kurtulmak adına birçok yöntemi denesek de sivilce tedavisi görmeden kurtulmak pek mümkün olmuyor. Yediğimiz yiyeceklerin neden olduğu bilinen bir yanlıştır. Özellikle yağlı yiyeceklerin, çikolatanın neden olduğu söylenir ama eğer öyle olsaydı insanlar kurtulmak için yemez ve çözüm sağlanmış olurdu ama böyle bir şey yok.

‘’CİLDİ TEMİZ TUTMAK SİVİLCEYİ ÖNLER’’

Bu da bilinen yanlışlardan biridir. Her insan elinden geldiğince cildini temiz tutmaya çalışır. Bunun için çeşitli yüz bakım losyonları, kremler, sabunlar bile kullanırız. Eğer bu tanım doğru olsaydı cildini her gün temizleyen kişilerde sivilce çıkmaması gerekirdi ama böyle bir durum söz konusu değil. Yüz yıkanarak sadece günlük temizliğimiz sağlamış oluyoruz. Aksine aşırı yüz yıkamak tam aksine cildi kurutup tahriş bile edebilir. Bu kötü görüntüden kurtulmak doktor kontrolünde bir uygulamayla mümkün olabilir. Eğer cildimizde böyle bir sorunla yaşıyorsak kesinlikle dokunmamalı patlatmamalıyız. Çünkü daha sonra bu bölgeyi tahriş edebiliriz ve kurtulmak isterken çok daha geniş bir alana yayabiliriz. Patlattığımızda içindeki bakteriler yayılır. O bölge enfeksiyona çok rahat maruz kalır ve başımıza daha büyük dert olabilir.

‘’MAKYAJ SİVİLCEYİ ARTTIRIR’’

Doğru bilinen yanlışlardan birisi daha. Günlük hayatımızda birçoğumuz makyaj yapıyoruz. Eğer bu söylem doğru olsaydı herkesin sivilceli olması gerekirdi ama böyle bir durum söz konusu değil. Makyaj ürünlerinin birçoğu yağlı ürünler olabilir ve artışı tetikleyebilir belki ama yapmamak bir çözüm değildir. Bunların yanı sıra sigaranın da bu sorunu arttırdığı söylense de bilimsel olarak kanıtlanmış bir şey yoktur. Bazı kişiler akneleri önemsemeyip istediği zaman kurtulabileceğini düşünse de bu da yanlış bir düşüncedir. Tedaviye erken başlamak önemlidir.

You must be logged in to post a comment Login

Yorum yazın...

Son Dakika Haberler - Sitemap